1924_Summer_Olympics_-_Medalists.jpg

1924 Summer Olympics - Medalists

Privacy Level: Open (White)
Date: [unknown] [unknown]
Location: Paris, Francemap
Profile manager: Maureen Ahern private message [send private message]
This page has been accessed 302 times.
Preceded by
1920 Summer Olympics
Medalists
Wikitree
Olympics Project

Succeeded by
1928 Summer Olympics
Medalists

Links to other pages

The Olympics Project
Olympic Summer Games
1924 Summer Olympics - Countries

Contents

1924 Summer Olympics - Medalists

The Olympic motto Citius, Altius, Fortius (Faster, Higher, Stronger) was used for the first time at the Olympics. It had been used before by the Union des Sociétés Françaises de Sports Athlétiques, a French sporting federation whose founding members included Pierre de Coubertin. De Coubertin took the motto from his friend Henri Didon, a Dominican priest who had coined during a speech before a Paris youth gathering of 1891. Ireland was given formal recognition as an independent nation in the Olympic Movement in Paris in 1924, and it was at these games that Ireland made its first appearance in an Olympic Games as an independent nation.

Originally called Semaine des Sports d'Hiver ("Week of Winter Sports") and held in association with the 1924 Summer Olympics, the sports competitions held in Chamonix between 25 January and 5 February 1924 were later designated by the International Olympic Committee (IOC) as the I Olympic Winter Games. 1924 Winter Olympics

The marathon distance was fixed at 42.195 km (26.219 mi), from the distance run at the 1908 Summer Olympics in London.

The 1924 Olympics were the first to use the standard 50 m pool with marked lanes.

These were the first Games to feature an Olympic Village.

Art Competitions

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Architecture, Open Architecture, Open Alfréd Hajós • Dezső Lauber
Hungary Julien Médécin
Monaco
Literature, Open Géo-Charles
France Josef Petersen / Dorothy Margaret Stuart
Denmark
Great Britain
Charles Anthoine Gonnet /Oliver St. John Gogarty
France
Ireland
Painting, Open Jean Lucien Nicolas Jacoby
Luxembourg John Butler (Jack) Yeats
Ireland Johan van Hell
Netherlands
Sculpturing, Open Kostas Dimitriadis
Greece Frantz Heldenstein
Luxembourg Jean René Gauguin / Claude-Léon Mascaux
Denmark
France

Artistic Gymnastics

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Individual All-Around, Men Leon Štukelj
Yugoslavia Robert Pražák
Czechoslovakia Bedřich Šupčík
Czechoslovakia
Team All-Around, Men Ferdinando Mandrini / Mario Lertora / Vittorio Lucchetti /Francesco Martino / Luigi Cambiaso/Giuseppe Paris /Giorgio Zampori/Luigi Maiocco
Italy Jean Gounot / Léon Delsarte / Albert Séguin /Eugène Cordonnier / François Gangloff /Arthur Hermann / Alphonse Higelin /Joseph Huber
France August Güttinger /Jean Gutweniger /Hans Grieder/Georges Miez /Josef Wilhelm/Otto Pfister / Carl Widmer/Antoine Rebetez
Switzerland
Horse Vault, Men Frank Kriz
USA Jan Koutný
Czechoslovakia Bohumil Mořkovský
Czechoslovakia
Parallel Bars, Men August Güttinger
Switzerland Robert Pražák
Czechoslovakia Giorgio Zampori
Italy
Horizontal Bar, Men Leon Štukelj
Yugoslavia Jean Gutweniger
Switzerland Alphonse Higelin
France
Rings, Men Francesco Martino
Italy Robert Pražák
Czechoslovakia Ladislav Vácha
Czechoslovakia
Pommelled Horse, Men Josef Wilhelm
Switzerland Jean Gutweniger
Switzerland Antoine Rebetez
Switzerland
Rope Climbing, Men Bedřich Šupčík
Czechoslovakia Albert Séguin
France August Güttinger / Ladislav Vácha
Switzerland
Czechoslovakia
Side Horse, Men Albert Séguin
France Jean Gounot / François Gangloff
France

Athletics

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
100 metres, Men Harold Abrahams
Great Britain Jackson Volney Scholz
USA Arthur Espie Porritt
New Zealand
200 metres, Men Jackson Volney Scholz
USA Charles William (Charley) Paddock
USA Eric Henry Liddell
Great Britain
400 metres, Men Eric Henry Liddell
Great Britain Ray Fitch
USA Guy Montagu Butler
Great Britain
800 metres, Men Douglas Lowe
Great Britain Paul Martin
Switzerland Sky Enck
USA
1,500 metres, Men Paavo Johannes Nurmi
Finland Willy Schärer
Switzerland Henry Stallard
Great Britain
5,000 metres, Men Paavo Johannes Nurmi
Finland Ville Ritola
Finland Edvin Wide
Sweden
10,000 metres, Men Ville Ritola
Finland Edvin Wide
Sweden Eero Berg
Finland
Marathon, Men Albin Stenroos
Finland Romeo Bertini
Italy Clarence DeMar
USA
110 metres Hurdles, Men Dan Kinsey
USA Sid Atkinson
South Africa Sten Pettersson
Sweden
400 metres Hurdles, Men Morgan Taylor
USA Erkka Wilén
Finland Ivan Riley
USA
3,000 metres Steeplechase, Men Ville Ritola
Finland Elias Katz
Finland Paul Bontemps
France
4 × 100 metres Relay, Men Frank Hussey • Pinky Clarke • Loren Murchison • Al LeConey
USA Harold Abrahams • Walter Rangeley • Lance Royle • Wilfred Nichol
Great Britain Jaap Boot • Harry Broos • Jan de Vries • Rinus van den Berge
Netherlands
4 × 400 metres Relay, Men Com Cochran • Bill Stevenson • Oliver MacDonald • Alan Helffrich
USA Artur Svensson • Erik Byléhn • Gustaf Wejnarth • Nils Engdahl
Sweden Edward Toms • George Renwick • Dick Ripley • Guy Montagu Butler
Great Britain
3,000 metres, Team, Men Paavo Johannes Nurmi • Ville Ritola • Elias Katz • Sameli Tala • Frej Liewendahl • Eino Seppälä
Finland Bert Macdonald • Bert Johnston • George Webber • Walter Porter • Arthur Clark • William Seagrove
Great Britain Ed Kirby • Bill Cox • Willard Tibbetts • Leo Larrivee • Joie Ray • James Connolly
USA
10 kilometres Race Walk, Men Ugo Frigerio
Italy Gordon Goodwin
Great Britain Cecil McMaster
South Africa
Cross-Country, Individual, Men Paavo Johannes Nurmi
Finland Ville Ritola
Finland Earl Johnson
USA
Cross-Country, Team, Men Paavo Johannes Nurmi / Ville Ritola /Heikki Liimatainen
Finland Earl Johnson / Art Studenroth / Gus Fager
USA Henri Lauvaux / Gaston Heuet /Maurice Norland
France
High Jump, Men Harold Marion Osborn
USA Leroy Brown
USA Pierre Lewden
France
Pole Vault, Men Lee Barnes
USA Glenn Graham
USA Jim Brooker
USA
Long Jump, Men William DeHart Hubbard
USA Ned Gourdin
USA Sverre Hansen
Norway
Triple Jump, Men Nick Winter
Australia Luis Brunetto
Argentina Ville Tuulos
Finland
Shot Put, Men Bud Houser
USA Glenn Hartranft
USA Ralph Hills
USA
Discus Throw, Men Bud Houser
USA Vilho Niittymaa
Finland Tom Lieb
USA
Hammer Throw, Men Fred Tootell
USA Matt McGrath
USA Malcolm Nokes
Great Britain
Javelin Throw, Men Jonni Myyrä
Finland Gunnar Lindström
Sweden Gene Oberst
USA
Pentathlon, Men Eero Lehtonen
Finland Elemér Somfay
Hungary Bob LeGendre
USA
Decathlon, Men Harold Marion Osborn
USA Emerson Norton
USA Aleksander Klumberg
Estonia

Boxing

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Flyweight, Men Fidel LaBarba
USA Jim McKenzie
Great Britain Ray Fee
USA
Bantamweight, Men Willie Smith
South Africa Al Tripoli
USA Jean Ces
France
Featherweight, Men Jackie Fields
USA Joe Salas
USA Pedro Quartucci
Argentina
Lightweight, Men Hans Nielsen
Denmark Alfredo Copello
Argentina Fred Boylstein
USA
Welterweight, Men Jean Delarge
Belgium Héctor Méndez
Argentina Doug Lewis
Canada
Middleweight, Men Harry Mallin
Great Britain Jack Elliott
Great Britain Joseph Beeken
Belgium
Light-Heavyweight, Men Harry Mitchell
Great Britain Thyge Petersen
Denmark Sverre Sørsdal
Norway
Heavyweight, Men Otto von Porat
Norway Søren Petersen
Denmark Alfredo Porzio
Argentina

Cycling Road

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Road Race, Individual, Men Armand Blanchonnet
France Rik Hoevenaers
Belgium René Hamel
France
Road Race, Team, Men Armand Blanchonnet /René Hamel /Georges Wambst /André Leducq
France Rik Hoevenaers / Auguste Parfondry / Jean Van Den Bosch / Fernand Saivé
Belgium Gunnar Sköld / Erik Bohlin / Ragnar Malm / Erik Bjurberg
Sweden

Cycling Track

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Sprint, Men Lucien Michard
France Jaap Meijer
Netherlands Jean Cugnot
France
Tandem Sprint, 2,000 metres, Men Lucien Choury • Jean Cugnot
France Willy Falck Hansen • Edmund Hansen
Denmark Gerard, Jonkheer Bosch van Drakestein • Maurice Peeters
Netherlands
Team Pursuit, 4,000 metres, Men Angelo De Martini • Alfredo Dinale • Aleardo Menegazzi • Francesco Zucchetti
Italy Józef Lange • Jan Łazarski • Tomasz Stankiewicz • Franciszek Szymczyk
Poland Léonard Daghelinckx • Rik Hoevenaers • Fernand Saivé • Jean Van Den Bosch
Belgium
50 kilometres, Men Ko Willems
Netherlands Albert Alden
Great Britain Harry Wyld
Great Britain

Diving

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Springboard, Men Al White
USA Pete Desjardins
USA Bud Pinkston
USA
Platform, Men Al White
USA Dave Fall
USA Bud Pinkston
USA
Plain High, Men Dick Eve
Australia Johan Jansson
Sweden Harold Clarke
Great Britain
Springboard, Women Betty Becker
USA Aileen Riggin
USA Carol Fletcher
USA
Plain High, Women Carol Smith
USA Betty Becker
USA Hjördis Töpel
Sweden

Equestrian Dressage

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Individual, Men Ernst Linder
Sweden Bertil Sandström
Sweden Xavier Lesage
France

Equestrian Eventing

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Individual, Men Adolf van der Voort van Zijp
Netherlands Frode Kirkebjerg
Denmark Sloan Doak
USA
Team, Men Adolf van der Voort van Zijp / Charles Pahud de Mortanges /Gerard de Kruijff
Netherlands Claës König / Torsten Sylvan / Gustaf Hagelin
Sweden Aníbal de Almeida / Hélder Martins /José Mouzinho de Albuquerque
Italy

Equestrian Jumping

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Individual, Men Alphonse Gemuseus
Switzerland Tommaso Lequio di Assaba
Italy Adam Królikiewicz
Poland
Team, Men Åke Thelning/ Axel Ståhle /Åge Lundström
Sweden Alphonse Gemuseus / Werner Stuber / Hans Bühler
Switzerland Aníbal de Almeida / Hélder Martins /José Mouzinho de Albuquerque
Portugal

Fencing

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Foil, Individual, Men Roger Ducret
France Philippe Cattiau
France Maurice Van Damme
Belgium
Foil, Team, Men Lucien GaudinPhilippe Cattiau • André Labatut • Roger Ducret • Henri Jobier • Jacques Coutrot • Guy de Luget • Joseph Perotaux
France Maurice Van Damme • Fernand de Montigny • Albert De Roocker • Désiré Beaurain • Marcel Berré • Charles Crahay
Belgium Ödön Tersztyánszky • Zoltán Schenker • Sándor Pósta • István Lichteneckert • László Berti
Hungary
Épée, Individual, Men Charles Delporte
Belgium Roger Ducret
France Nils Hellsten
Sweden
Épée, Team, Men Lucien Gaudin • Géo Buchard • Roger Ducret • Georges Tainturier • André Labatut • Alexandre Lippmann • Robert Liottel
France Fernand de Montigny • Charles Delporte • Joseph De Craecker • Léon Tom • Paul Anspach • Ernest Gevers
Belgium Marcello Bertinetti • Giovanni Canova • Vincenzo Cuccia • Giulio Basletta • Virgilio Mantegazza • Oreste Moricca
italy
Sabre, Individual, Men Sándor Pósta
Hungary Roger Ducret
France János Garay
Hungary
Sabre, Team, Men Oreste Puliti • Oreste Moricca • Marcello Bertinetti • Giulio Sarrocchi • Renato Anselmi • Guido Balzarini • Bino Bini • Vincenzo Cuccia
Italy Ödön Tersztyánszky • János Garay • Sándor Pósta • László Berti • József Rády • Zoltán Schenker • Jenő Uhlyárik • László Széchy
Hungary Jan van der Wiel • Arie de Jong • Henri Wijnoldy-Daniëls • Jetze Doorman • Hendrik Scherpenhuijzen • Maarten van Dulm
Netherlands
Foil, Individual, Women Ellen Osiier
Denmark Gladys Davis
Great Britain Grete Heckscher
Denmark

Football

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Football, Men Andrés Mazali • José Nasazzi • Pedro Arispe • José Leandro Andrade • Santos Urdinarán • Héctor Scarone • Pedro Petrone • Pedro Cea • José Vidal • Alfredo Ghierra • Ángel Romano • Humberto Tomassina • José Naya • Alfredo Zibechi •
Uruguay Hans Pulver • Adolphe Reymond • Rudolf Ramseyer • August Oberhauser • Paul Schmiedlin • Aron Pollitz • Karl Ehrenbolger • Robert Pache • Walter Dietrich • Xam Abegglen • Paul Fässler • Félix Bédouret • Adolphe Mengotti • Paul Sturzenegger • Edmond Kramer
Switzerland Sigge Lindberg • Axel Alfredsson • Fritte Hillén • Gunnar Holmberg • Sven Friberg • Harry Sundberg • Evert Lundquist • Sven Rydell • Per Kaufeldt • Tore Keller • Putte Kock • Gustaf Carlson • Charles Brommesson • Thorsten Svensson • Albin Dahl • Konrad Hirsch • Sven Lindqvist • Sten Mellgren
Sweden

Modern Pentathlon

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Individual, Men Bo Lindman
Sweden Gustaf Dyrssen
Sweden Bertil Uggla
Sweden

Polo

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Polo, Men Arturo Kenny • Guillermo Naylor • Jack Nelson • Enrique Padilla • Juan Miles
Argentina Elmer Boeseke • Tommy Hitchcock • Fred Roe • Rod Wanamaker
USA Freddie Guest • Denis Bingham • Frederick Barrett • Percival Wise
Great Britain

Rowing

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Single Sculls, Men Jack Beresford
Great Britain Garrett Gilmore
USA Josef Schneider
Switzerland
Double Sculls, Men John Brendan Kelly Sr. / Paul Costello
USA Marc Detton / Jean-Pierre Stock
France Rudolf Bosshard / Heini Thoma
Switzerland
Coxless Pairs, Men Teun Beijnen / Willy Rösingh
Netherlands Maurice Monney-Bouton / Georges Piot
France
Coxed Pairs, Men Édouard Candeveau • Alfred Felber • Émile Lachapelle
Switzerland Ercole Olgeni • Giovanni Scatturin • Gino Sopracordevole
Italy Leon Butler • Harold Wilson • Ed Jennings
USA
Coxless Fours, Men Maxwell Eley • James Macnabb • Robert Morrison • Terence Sanders
Great Britain Colin Finlayson • Archie Black • George MacKay • Bill Wood
Canada Émile Albrecht • Alfred Probst • Eugen Sigg • Hans Walter
Switzerland
Coxed Fours, Men Émile Albrecht • Alfred Probst • Eugen Sigg • Hans Walter • Émile Lachapelle • Walter Loosli
Switzerland Eugène Constant • Louis Gressier • Georges Lecointe • Raymond Talleux • Marcel Lepan
France Bob Gerhardt •Sydney Carter "Sid" Jelinek • Ed Mitchell • Henry Welsford • John Kennedy
USA
Eights, Men Leonard Carpenter • Howard Kingsbury • Al Lindley • John Miller • Babe Rockefeller • Fred Sheffield • Ben Spock • Al Wilson • Chick Stoddard
USA Arthur Bell • Bob Hunter • William Langford • Harold Little • Jack Smith • Warren Snyder • Norman Taylor • Laurie Wallace • Ivor Campbell
Canada Antonio Cattalinich • Francesco Cattalinich • Simeone Cattalinich • Giuseppe Crivelli • Latino Galasso • Pietro Ivanov • Bruno Sorich • Carlo Toniatti • Vittorio Gliubich
Italy

Rugby

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Rugby, Men Phil Clark • Norman Cleaveland • Dudley DeGroot • Bob Devereaux • George Dixon • Charlie Doe • Linn Farish • Ed Graff • Dick Hyland • Caesar Mannelli • John O'Neil • Jack Patrick • William Rogers • Rudy Scholz • Babe Slater • Norm Slater • Ed Turkington • Alan Valentine • Alan Williams
USA René Araou • Jean Bayard • Louis Béguet • André Béhotéguy • Alex Bioussa • Étienne Bonnes • Adolphe Bousquet • Aimé Cassayet-Armagnac • Clément Dupont • Albert Dupouy • Jean Etcheberry • Henri Galau • Gilbert Gérintès • Raoul Got • Adolphe Jauréguy • Marcel-Frédéric Lubin-Lebrère • Étienne Piquiral • Jean Vaysse • René Lasserre
France Dumitru Armășel • Eugen Sfetescu • Sorin Mihăilescu • Paul Nedelcovici • Teodor Marian • Mihai Vardală • Soare Sterian • Iosif Nemeș • Atanasie Tănăsescu • Dumitru Volvoreanu • Paul Vidrașcu • Nicolae Mărăscu • Mircea Sfetescu • Gheorghe Benția • Teodor Florian • Ion Gîrleșteanu
Romania

Sailing

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
One Person Dinghy, Open Léon Huybrechts
Belgium Henrik Robert
Norway Hans Dittmar
Finland
6 metres, Open Anders Lundgren • Eugen Lunde • Christopher Dahl
Norway Vilhelm Vett • Knud Degn • Christian Nielsen
Denmark Joop Carp • Anthonij Guépin • Jan Vreede
Netherlands
8 metres, Open August Ringvold, Sr. • Rick Bockelie • Harald Hagen • Ingar Nielsen • August Ringvold, Jr.
Norway Ernest Roney • Edwin Jacob • Tom Riggs • Walter Riggs • Gordon Fowler
Great Britain Louis Bréguet • Pierre Gauthier • Robert Girardet • André Guerrier • Georges Mollard
France

Shooting

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Men Henry Bailey
USA Vilhelm Carlberg
Sweden Lennart Hannelius
Finland
Free Rifle, Prone, 600 metres, Men Bud Fisher
USA Carl Osburn
USA Niels Larsen
Denmark
Free Rifle, 400, 600 and 800 metres, Team, Men Bud Fisher /Walter Stokes /Joe Crockett /Ray Coulter /Sid Hinds
USA Émile Rumeau / Albert Courquin / Pierre Hardy / Georges Roes / Paul Colas
France Ludovic Augustin / Astrel Rolland / Ludovic Valborge / Destin Destine / Eloi Metullus
Haiti
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Men Pierre Coquelin de Lisle
France Marcus Dinwiddie
USA Josias Hartmann
Switzerland
Running Target, Single Shot, Men John Boles
USA Cyril Mackworth-Praed
Great Britain Otto Olsen
Norway
Running Target, Single Shot, Team, Men Ole Lilloe-Olsen / Einar Liberg / Harald Natvig / Otto Olsen
Norway Alf Swahn / Fredric Landelius / Otto Hultberg / Mauritz Johansson
Sweden John Boles / Walter Stokes / Ray Coulter / Dennis Fenton
USA
Running Target, Double Shot, Men Ole Lilloe-Olsen
Norway Cyril Mackworth-Praed
Great Britain Alf Swahn
Sweden
Running Target, Double Shot, Team, Men Cyril Mackworth-Praed / Allen Whitty / Herbert Perry /Philip Neame
Great Britain Ole Lilloe-Olsen / Otto Olsen / Harald Natvig /Einar Liberg
Norway Alf Swahn / Mauritz Johansson / Fredric Landelius / Axel Ekblom
Sweden
Trap, Men Gyula Halasy
Hungary Konni Huber
Finland Frank Hughes
USA
Trap, Team, Men Frank Hughes / Sam Sharman / Bill Silkworth / Fred Etchen
USA George Beattie / James Montgomery / Sam Vance / John Black
Canada Konni Huber / Robert Huber / Werner Ekman / Robert Tikkanen
Finland

Swimming

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
100 metres Freestyle, Men Johnny Weissmuller
USA Duke Paoa Kahinu Mokoe Hulikohola Kahanamoku
USA Samuel Alapai Kahanamoku
USA
400 metres Freestyle, Men Johnny Weissmuller
USA Arne Borg
Sweden Andrew Murray "Boy" Charlton
Australia
1,500 metres Freestyle, Men Andrew Murray "Boy" Charlton
Australia Arne Borg
Sweden Frank Beaurepaire
Australia
4 × 200 metres Freestyle Relay, Men Ralph Breyer • Harry Glancy • Wally O'Connor • Johnny Weissmuller • Dick Howell
USA Andrew Murray "Boy" Charlton • Moss Christie • Frank Beaurepaire • Ernest Henry • Ivan Stedman
Australia Arne Borg • Åke Borg • Orvar Trolle • Georg Werner • Thor Henning • Gösta Persson
Sweden
100 metres Backstroke, Men Warren Kealoha
USA Paul Wyatt
USA Károly Bartha
Hungary
200 metres Breaststroke, Men Bob Skelton
USA Joseph De Combe
Belgium Bill Kirschbaum
USA
100 metres Freestyle, Women Ethel Lackie
USA Mariechen Wehselau
USA Trudy Ederle
USA
400 metres Freestyle, Women Martha Norelius
USA Helen Wainwright
USA Trudy Ederle
USA
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women Fraze Donnelly / Trudy Ederle / Ethel Lackie / Mariechen Wehselau
USA Florrie Barker / Connie Jeans / Grace McKenzie / Vera Tanner
Great Britain Aina Berg / Gulli Ewerlund / Wivan Pettersson / Hjördis Töpel
Sweden
100 metres Backstroke, Women Sybil Bauer
USA Phyllis Harding
Great Britain Aileen Riggin
USA
200 metres Breaststroke, Women Lucy Morton
Great Britain Agnes Geraghty
USA Gladys Carson
Great Britain

Tennis

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Singles, Men Vinnie Richards
USA Henri Cochet
France Uberto De Morpurgo
Italy
Doubles, Men Vinnie Richards / Frank Hunter
USA Jacques Brugnon / Henri Cochet
France Jean Laurent Robert Borotra / Jean René Lacoste
France
Singles, Women Helen Wills
USA Julie Vlasto
France Kitty McKane
Great Britain
Doubles, Women Hazel Wightman / Helen Wills
USA Phyllis Covell / Kitty McKane
Great Britain Dorothy Shepherd-Barron / Evelyn Colyer
Great Britain
Doubles, Mixed Hazel Wightman / Dick Williams
USA Marion Jessup / Vinnie Richards
USA Kea Bouman / Henk Timmer
Netherlands

Water Polo

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Water Polo, Men Paul Dujardin • Noël Delberghe • Georges Rigal • Henri Padou, Sr. • Robert Desmettre • Albert Mayaud • Albert Deborgies
France Albert Durant • Maurice Blitz • Gérard Blitz • Joseph Pletincx • Paul Gailly • Pierre Dewin • Joseph De Combe • Joseph Cludts • Georges Fleurix • Jules Thiry • Pierre Vermetten
Belgium Fred Lauer • Oliver Horn • George Mitchell • George Schroth • Herb Vollmer • Johnny Weissmuller• Art Austin • John Norton • Wally O'Connor
USA

Weightlifting

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Featherweight, Men Pierino Gabetti
Italy Andreas Stadler
Austria Arthur Reinmann
Switzerland
Lightweight, Men Edmond Décottignies
France Anton Zwerina
Austria Bohumil Durdis
Czechoslovakia
Middleweight, Men Carlo Galimberti
Italy Alfred Karl (Neiland) Neuland
Estonia Jaan Kikkas
Estonia
Light-Heavyweight, Men Charles Rigoulot
France Fritz Hünenberger
Switzerland Leopold Friedrich
Austria
Heavyweight, Men Giuseppe Tonani
Italy Franz Aigner
Austria Harald Tammer
Estonia

Wrestling

Event Gold Medal Flag Country Silver Medal Flag Country Bronze Medal Flag Country
Bantamweight, Greco-Roman, Men Eduard Pütsep
Estonia Anselm Ahlfors
Finland Väinö Ikonen
Finland
Featherweight, Greco-Roman, Men Kalle Anttila
Finland Aleksanteri Toivola
Finland Erik Malmberg
Sweden
Lightweight, Greco-Roman, Men Oskari Friman
Finland Lajos Keresztes
Hungary Kalle Westerlund
Finland
Middleweight, Greco-Roman, Men Edvard Westerlund
Finland Arthur Lindfors
Finland Roman Steinberg
Estonia
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Carl Westergren
Sweden Rudolf Svensson
Sweden Onni Pellinen
Finland
Heavyweight, Greco-Roman, Men Henri Deglane
France Edil Rosenqvist
Finland Rajmund Badó
Hungary
Bantamweight, Freestyle, Men Kustaa Pihlajamäki
Finland Kaarlo Mäkinen
Finland Bryan Hines
USA
Featherweight, Freestyle, Men Robin Reed
USA Chet Newton
USA Katsutoshi Naito
Japan
Lightweight, Freestyle, Men Russ Vis
USA Volmar Wikström
Finland Arvo Haavisto
Finland
Welterweight, Freestyle, Men Hermann Gehri
Switzerland Eino Leino
Finland Otto Müller
Switzerland
Middleweight, Freestyle, Men Fritz Hagmann
Switzerland Pierre Ollivier
Belgium Vilho Pekkala
Finland
Light-Heavyweight, Freestyle, Men John Spellman
USA Rudolf Svensson
Sweden Charles Courant
Switzerland
Heavyweight, Freestyle, Men Harry Steel
USA Henri Wernli
Switzerland Archie MacDonald
Great Britain





Collaboration
  • Login to edit this profile and add images.
  • Private Messages: Send a private message to the Profile Manager. (Best when privacy is an issue.)
  • Public Comments: Login to post. (Best for messages specifically directed to those editing this profile. Limit 20 per day.)


Comments

Leave a message for others who see this profile.
There are no comments yet.
Login to post a comment.