no image

A County Named Sauk

Privacy Level: Public (Green)
Date: [unknown] [unknown]
Location: Sauk, Wisconsin, United Statesmap
Surnames/tags: sauk_county wisconsin transcript
This page has been accessed 65 times.


This is a transcription of names and brief descriptions of individuals cited, referenced, or shown in the 1976 publication A County Named Sauk written by Kenneth I. Lange and published by the Sauk County Historical Society (SCHS).

Individuals are sorted by the section and page number they first appear in with subsequent page numbers noted afterward. Links to WikiTree profiles and their birth and death years are made when identified. The book itself is available from the Historical Society for a small fee.

Contents

Sources and acknowledgements

i.
William H Canfield (1819-1913) - pgs. 1, 2, 8, 12,19, 26, 45, 67, 68, 72, 75, 76, 87, 93, 106, 119
Harry Ellsworth Cole (1861-1928) - pg. 123
John G Gregory
August Derleth (1909-1971) *unconnected* - Ch. 17 pg. 120
Ralph T Tuttle
Francis DeSautelle (SCHS)
Paul Wilkinson (Sauk-Prairie Historical Society)
Harold Kruse (Friendship Rural School Historical Society)
Carla Kruse (Friendship Rural School Historical Society)
Wesley Sale (Reedsburg Area Historical Society)
Irvin Dreifke (Reedsburg Area Historical Society)
Erhart Mueller (Town of Sumpter, author of Sumpter book series) - pg. 82
Helen Achczynski - pg. 7
Mr. and Mrs. Edward Baumgarten
Peter Blankenheim
Mrs. Clarence Bloss
Lorin Bowens
Harry Brainard
Donald and Donna Burton
Alice Conger
Ina Curtis
Mr. and Mrs. L E Dederich - pg. 18
Raymond Dischler
Mr. and Mrs William Duddleston
Arthur Danse
Reinhold N. Duren
Frona Dwyer
Harvey Faivre - pg. 86 (owns farm on which Thornton Cemetery lies)
Robert Faivre
Mrs. Tom Fargen, Sr.
Ewald Fuhlbohm - pg. 56
Mr. and Mrs. Franklin Head
Norma Henderson
Archie Johnson
Harlow Jones
Willard W Kleeber
Charles Kleinert - pg. 14
Henry Koenig
Helen Laws
Roger Little Eagle
Laura Maltbey
ii.
Ralph Marquardt
Edwin McFarlane
Esther Meyer
R. Paul Meyer
Virginia Mueller
Albert Nachreiner
Mr. and Mrs. Ronald Nash
Otto Pawlisch
Robert Pearson - pg. 34
Hilbert Pierce
Benjamin Franklin Querhammer - pgs. 30, 91
Mrs. L L Radel
Frank Rausch
Cameron R Reed
Peter Rettgen - pg. 1 (North Freedom)
Ronald A Rich
Louise Rich
Vera Schwartz
Walter E Scott
Roger Shanks
Lawrence Siebecker
Mr. and Mrs. Paul Slotty
Carolyn Sorge
Lucille Stokes
Richard Stone
Hildegard Thering
William C Thies - pg. 88
Harvey Vodak
Mr. and Mrs. Joseph Vodak, Jr.
John Warne
Delbert Winn
Hazel Dickey Wright - pg. 17
Ruth L Hine (manuscript editor)
Forrest Hartmann (copyright)
William Schutte (pictures)
Gordon L Willson (president, Sauk County Historical Society)

Chapter 2

2.
Increase Allen Lapham (1811 - 1875) - pgs. 8, 67

Chapter 3

7.
Frank D Hulburt
Jean Nicolet
8.
Alvin Burt
12.
Jonathan Carver
Peter Pond
13.
Clement Thering
Warren L Witttry (archaeologist)
14.
G Richard Peske (archaeologist)

Chapter 4

15.
Louis Jolliet
Jacques Marquette
16.
Thomas Nuttall
Benjamin Smith Barton
Jefferson Davis (c. 1808 - 1889)
W S Harney (Captain then General)
Black Hawk
17.
Thomas S Jesup (Quartermaster General)
Clark family
Foote family
19.
J W Jones
Harlow Jones

Chapter 5

21.
John Brink
Garret Vliet
James Marsh
24.
A G Tuttle - pgs. 38, 68
25.
Edmond Rendtorff - pg. 69
Myra Burt
Phineas Bundy
26.
E A Paddock - pg. 66, 73, 82

Chapter 6

27.
Margaret Fuller
28.
E D Jackson - pg. 80, 91, 92
29.
Anton Maulwulf (German pastor)
John Dickie
30.
Robert Burns
Justile McDonald
Thomas F Croal
"Old Man" Carney
Hugh Scallon
31.
Mary J Davies
Charles Abbott (Sumpter, cousin in New Hampshire)
32.
Lydia Cammack
Florian Hatz (Switzerland)
Bartholomew Ragatz (Switzerland to Honey Creek)
Cobleigh family (Vermont)
D B Hulburt - pg. 137

Chapter 7

34.
Manelious Pearson (La Valle)
Mary Ann Pearson (La Valle)
Eliza Chapman (teacher)
Nicolaus Hoefer (Reedsburg German)
36.
Chief Yellow Thunder (Winnebago)
Chief Ah-Ho-Cho-Ka (Reedsburg Town)
"Million Dollar Jack" DeKorra
R D Marshall
37.
Dr. Charles Cowles - pg. 73, 124
Arthur Seymour

Photos 1

41.
White Eagle
Standing Water - pg. 42
43.
Moses Laws
Persis Laws (Dane Co landing)
45.
Metcalf, Paddock, & Waterman (Upper Mills, Baraboo)
Ryan S (?) Hollerbeck (cabinet maker)
F S Eberhart (power dam photo)
46.
Lodde family (Loddes Mills)
52.
S J Seymour (Old Settlers) - pg. 54
54.
E L Philipp (Wisconsin Conversationist) - pg. 56
George Francis (Legends of the Lakes)
57.
Martin brothers
Wilferd Stone (farmer, Sumpter)
58.
Henry Mettel (Sumpter, played violin)
Hank Pickar (played the cattle ribs)
60.
Mrs. Edith Head (teacher)

Chapter 8

67.
Abraham Lezeart
68.
Charles Hirschinger
Noble C Kirk (Devils Lake)
William Dempster Hoard (Hoard's Dairyman)
70.
Moses Strong (historian, 1885) - pg. 88

Chapter 9

71.
Silas Seymour (Dellona Town, from New York)
John Mortimer (Woodland Town, from England)
Sam Mortimer (brother to John Mortimer)
John Jones (stayed at Ferry House, to his horror)
72.
Eliza Chapman
Walbridge papers (from Sumpter to Vermont)
Ada Pierce
Isadora Cowles
73.
Dr. Marcus Bossard
74.
Mr. Atkins (pauper in Baraboo Town)
Mrs. Whaling (Loganville pauper)
J J Gattiker (letters from Honey Creek to Switzerland)

Chapter 10

75.
Eikey schoolhouse
Henry Palmer
76.
Ruth Southard - pg. 80
Deacon Baker (Glenville Road)
George Sullivan (fiddler in Freedom Town)
Dan Seeley (played the bones with George Sullivan)
Robert Beers (grandson of G. Sullivan)
Beers Family Singers
77.
N W Wheeler (lawyer, author, speaker)
Lester C Randolph (Valton)
Gilbert Mortimer (Valton?)
78.
Toby Clavadatscher (started Black Hawk and Witwen bands)
William Mitchell (Mitchell Concert Band)
Daniel Kelsey (blacksmith)
Eldridge Jackson
Henry "Hank" Elder" Schermerhorn

Chapter 11

80.
James Spencer Kimball (teacher)
Edward Hobart (first teacher to take students on geology/botany field trips)
David Burmester
Eva Alexander (Narrows Creek)
81.
Robert Babington - pg. 147
82.
Belle Cushman Bohn

Chapter 12

84.
Mrs. Austin Seely (Baraboo)
T M Fullerton (Methodist preacher) - pg. 119
Mrs. "Auntie" Rose (Valton's first female preacher)
Stephen Duren ("zealous pastor" St. Paul's - Hillpoint)
85.
William Grubb (Baraboo)
John Greenslit (Revolutionary War vet buried in Dellona Town)
Reuben and Betty Thornton (Thornton Cemetery aka "Stony Lonesome", Ironton)
Charles Thornton (their son)
86.
Thomas and Elinor Jones (Jones Cemetery, Greenfield Town)
Robert Davis (Spring Green, 1862, aged 17)

Chapter 13

88.
Reverend Warren Cochran
"Blacktop" John Donaghey
89.
Leslie Swanson (covered bridges)

Chapter 14

90.
Henry Adams
91.
George Hackett (North Freedom)
Joseph Duren (an owner of the Cazenovia Southern)
Reinhold Duren (son of Joseph Duren)
James Hill (President of Great Northern)
John Cash (depot agent for Cazenovia Southern)
92.
Benjamin Paddock (La Valle?)

Chapter 15

94.
A J Vertheins
95.
Garth Premo (Chairman of Sumpter Town in 1941)
95.
Swain Mather (Sumpter)
96.
Leo Crowley (U.S. Congressman for Wisconsin in 1941)

Chapter 16

98.
Peck's Landing (near Spring Green)

Photos 2

106.
J Tower (Pig Metal & Castings, - Ironton Iron Works)
112.
W J Neuman (owned Dawn Manor, Newport) - pg. 131
113.
August Schoenbeck (wagon shop owner, Rock Springs/Ableman)
117.
Billie Welch (ran store in "Billie Town" aka White Mound) - pg. 138
118.
Aldo Leopold (Fairfield Town along the Wisconsin River, Sand County Almanac) - pg. 130

Chapter 17

119.
Kent Trimpey (Sauk Prairie)
B F Shumard (geologist in Baraboo, 1852) - pg. 127
Agoston Haraszthy (Sauk City)
120.
Edward Schroeter (Leader of Sauk City Gemeinde)
Theodore F Kouba
121.
Billy Ynand (Sauk Prairie)

Chapter 18

123.
Alvin Burt (deputy surveyor)
Robert Bryant (Englishman, business partner with Count Haraszthy)
Ferdinand Keller (farmed Honey Creek Town in the 1840s)
Jacob Gasser (farmed Honey Creek Town in the 1840s)
William "Uncle Bill" Johnson (b. 1794, Sumpter pioneer, 1st meeting of Old Settler's Association held on his property in 1872, at age 78, lived for 100 years) - pg. 124
124.
Governor Emanuel Phillip (purchased land of Uncle Bill's, became St. Ida's convent)

Chapter 19

125.
Chester Mattson and George Grant (ferry builders at Merrimac)

Chapter 20

126.
Archibald Barker and Andrew Dunn (tried to settle Baraboo as early as 1837 and failed)
D K Noyes (1844, spent a few days on Sauk Prairie and wandered)
Abraham Wood (guilty of riot/assault)
A Garrison (Justice of the Peace - Baraboo Precinct) - pg. 127
127.
James Steele (Baraboo in 1847)
128.
Ringling family
N W Morley (1908, Ringlings were hop pickers)
G N Knapp (Sumpter, visited by the Ringling brothers in 1880s)
Gollmar family
129.
Max Taras and family (arrived in 1918 from the Upper Peninsula of Michigan)
Elizabeth Herritz

Chapter 21

130.
Mrs. Andrew (Ann) Garrison (apparently French-Canadian, attempted to found Garrisonville on the Lower Narrows, but failed, moved to Chicago with second husband where she passed away)
Donald Burton (farm located at Garrisonville site)

Chapter 22

131.
James Jones (Delton, 1851), same as J W Jones in Chapter 4?

Chapter 23

132.
James Christie and family (first white family in Excelsior, 1841, lived one mile from Samuel Hackett)
Samuel Hackett and family (North Freedom)
Mrs. Mable Buxton (librarian of North Freedom, lived 70 years in village)
Joe Vodak Sr (d. 1974) - pg. 133
Joe Vodak Sr.'s father (Vodak animal cemetery)
134.
Larry of Larry's Bar, La Rue
Stephen V. R. Ableman (Ableman-Rock Springs)
Behnke's Supper Club (burned 1969)

Chapter 24

135.
F J Groat (1850, asked about Reedsburg and laughed at)
Reed (founder of Reedsburg)
Old Mother Clark (founder of Reedsburg)
Oscar Russell (Reedsburg)
N G Abbott (Reedsburg)
William E Schroeder (operated La Valle Bakery)
136.
Richard Mann (platted Valton in 1856, named w/ surveyor)
Ernest Hupeden (tramp who painted Modern Woodman Hall, and possibly Effinger Brewery, now Von Steihl Winery in Baraboo)
137.
Robert Bohn (bank owner in Lime Ridge)
William Palmer (born in Maryland, built first frame house in Loganville)
Chauncey Logan (founder of Loganville)
Shelden's Mill (Loganville)
Fred Kohlmeyer (Loganville, built Klondike car/truck)
Bert and Frank Leicher (built fire truck ladders for their older brothers in Minnesota)
Burmester's Grocery

Chapter 25

138.
Edward Kraemer, Sr. (Plain, biggest donor)
Craemer's Corners (after people who had a store in Plain)
139.
Frona Dwyer (Sandusky)

Chapter 26

140.
Helen Sherwood Richardson (her grandfather returned to Mineral Point 9 Jul 1847, High Bank)
Frank Lloyd Wright (Taliesin, Iowa County)

Chapter 27

142.
Governor Henry Dodge
143.
Ferry & Clas of Milwaukee
Charles Karch (1934: Sauk County's first agricultural agent)
145.
Raymond Schoephorster (County Board Chairman-Coordinator)
Durrand and Bergquist of Dubuque

Chapter 28

146.
Robert Cook (president of Population Reference Bureau for 20 years)
147.
Elva Brice (Lime Ridge history) - pg. 148
W G Doll (Prairie du Sac)
148.
Fred Peters (meat market in Ableman, sausage maker from Germany)
149.
Sauk County Highway Commissioner Sumner
Ralph Waldo Emerson
Chief Seattle (Suquemish Tribe)

Chapter 29

151.
Smoke family (Tomah, Wisconsin)
Aldous Huxley
Harve Grover (rural La Valle, still farming at 89 years old - as of 1976)
Crowfoot of the Blackfoot Tribe

END





Collaboration
Comments

Leave a message for others who see this profile.
There are no comments yet.
Login to post a comment.