Biography
Christiaan de Wijs, geb. Buitenpost 27 febr. 1888, zoon van Willem Christiaan de Wijs en Anna Petronella Haagsma[1]
Majoor art., gest. ’s-Gravenhage 26 febr. 1978, tr. ’s-Gravenhage 15 okt. 1924 Malvina Mathilde Christiana Krijgsman,[2] geb. Batavia 19 aug. 1883, gest ’s-Gravenhage 5 maart 1973, dr. van Huibert Christiaan en Jacqueline Louise Malvine Helene Dammers en gesch. echtg. van Maurice Charles Louis ‚t Sas.
Als de oorlog uitbreekt, woont het gezin aan de Stationsweg 62 in Ede. In 1942 moet Christiaan de Wijs zich melden. Hij behoort tot de hoge militairen die alsnog van de bezetter in krijgsgevangenschap moeten en worden afgevoerd naar een kamp. Samen met zijn stiefzoon Eddy 't Sas wordt hij geïnterneerd in Stalag 371 in Stanislau.
Als vader in 1945 terugkeert uit gevangenschap, wordt zijn enige zoon vermist. Hij hoort dat Rudy zat ondergedoken om te ontkomen aan de Arbeitseinsatz, de dwangarbeid in Duitsland. In augustus 1944 werd hij op het station van Arnhem door de Sicherheitsdienst gearresteerd. Hij zou gedacht hebben dat de stad al was bevrijd. De familie van Rudy de Wijs, met name zijn moeder, is tevergeefs op zoek geweest naar informatie over hem. Pas jaren later krijgt het echtpaar bericht dat de jongen in Neuengamme is bezweken. Rudy stierf op 7 november 1944 in het concentratiekamp Neuengamme, bij Hamburg. Hij was toen 21 jaar.
Het huwelijk strandt. De ouders gaan wonen in Den Haag aan de Vivienstraat 11. Ze leven in hetzelfde huis, maar strikt gescheiden. Ze spreken elkaar zelden.
Malvina is gestorven te ’s-Gravenhage 5 maart 1973. Christiaan overleed akldaar op 26 februari 1978.
Sources
- ↑ Familiebericht Leeuwarder Courant 1888
- ↑ Haags Gemeentearchief, BS Huwelijk, Burgerlijke Stand Huwelijken 1924, 's-Gravenhage, aktenummer 1160
Zie ook: